Omówienie procesu tworzenia strony www

Zrozumienie cyklu budowy serwisu www jest ważnym czynnikiem upraszczającym komunikację zleceniodawcy z twórcą witryny. Popularne wśród projektantów są anegdoty o klientach, którzy zgłaszali błędy w projekcie szaty graficznej polegające na tym, że nie można było kliknąć w odnośnik. Tak się jednak składa, że projekt graficzny to jeszcze nie skończona serwis tylko obrazek mający pokazać jak będzie ona w przybliżeniu się prezentować. Nierzadko w projekcie używa się wypełniaczy tekstu typu Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet ut et voluptates repudiandae sint et molestiae non recusandae, co niejednokrotnie zaskakuje zleceniodawców przekonanych, że takie właśnie zdanie znajdzie się na ich stronie. Jak zatem przebiega proces tworzenia strony internetowe?

Najpierw jest plan

Punktem wyjścia musi być ustalenie wszystkich elementów składających się na stronę. Najważniejsza jest mapa witryny, a zatem z jakich stron będzie składać się strona www. Czy niezbędna jest wyszukiwarka? Czy podstrony będą wyłącznie tekstowe czy trzeba wykonać dodatkowe moduły, które trzeba zakodować (np. system aktualności, rezerwacje)? Co umieścić na stronie głównej?

Pora na grafikę

Jeśli już ustalono elementy składowe serwisu nadchodzi czas na projekt graficzny. Projekt taki jest normalnym, spłaszczonym obrazkiem wykonanym w programie graficznym, pokazującym jak będzie wyglądać witryna. Ponieważ zwykle jest to obrazek Jpeg nie będą działać jakiekolwiek odnośniki. Nie jest także istotne jakie treści były użyte do jego wypełnienia ponieważ będą one podmienione w następnych etapach pracy.

Konstrukcja szablonów HTML

W następnym kroku projekt graficzny zostaje przerabiany na funkcjonalny szablon zakodowany w HTML (język opisu stron, dzięki niemu przeglądarka wie jak pokazać konkretną stronę). Teraz funkcjonują już odnośniki i elementy aktywne, ale jeśli strona będzie zbudowana w oparciu o CMS to zazwyczaj jeszcze nie istnieje interakcja pomiędzy podstronami serwisu i nie jest on wypełniony finalnymi tekstami. Szablony sprawdza się w standardowych przeglądarkach pod kątem poprawności wyświetlania strony. Nieraz konieczne jest wykorzystanie specjalnych poprawek ponieważ nie wszystkie przeglądarki pokazuje pewne elementy identycznie. Może się też zdarzyć, że w przyszłości następna wersja przeglądarki będzie wyświetlała je odmiennie, ale tego nie da się przewidzieć na tym etapie.

Czas na programowanie

W kolejnym kroku programista tworzy panel administracyjny lub wdraża któryś z dostępnych na rynku. Do kodu HTML szablonu wstawia elementy kodu PHP, które będą wyświetlać treści na stronie, programuje też wszelkie potrzebne moduły. O ile witryna wykorzystuje bazę danych to programista opracowuje także strukturę bazy danych, gdzie przechowywana będzie treść strony.

Wdrożenie i weryfikacja

W działającym systemie zarządzania treścią zakłada się strukturę menu strony (uzupełnia się wszystkie strony) i zapełnia się je treścią jaka została przesłana przez zleceniodawcę. Klient może to także zrobić na własną rękę, a także zmieniać treść bez umiejętności pisania kodu HTML ponieważ prawie każdy panel administracyjne wyposażony jest w funkcjonalny edytorek treści. Dopiero w tym momencie mamy skończony serwis. Odnośniki kierują do wskazywanych im podstron i możliwe jest sprawdzenie funkcjonowania serwisu. Przed startem strony dobrze by było sprawdzić czy wszystkie jego moduły pracują bez problemów (czy odnośniki prowadzą do właściwych stron, czy inne moduły realizują swoje funkcje).

Wszelkie zmiany do projektu jak również dodawanie nowych elementów powinny być przeprowadzane na etapie projektu szaty graficznej, ponieważ na późniejszych etapach konieczne jest zgranie większej ilości opcji (modyfikacja kodu HTML, zmiana kodu PHP) co z całkowitą pewnością doprowadzi do opóźnień.